M E D Y A V E R S E A K A D E M I

Bekleyin...

Makale Nasıl Okunur, Nasıl Yazılır

Makale Nasıl Okunur, Nasıl Yazılır

Instagram

Bizi Takip Edin

Bilimsel bir makalenin etkili bir şekilde okunması ve yazılma süreci,  belirli bir yöntem ve beceri gerektirir. Çünkü makale okunurken gazete, dergi ve köşe yazıları gibi klasik okuma yapılamamaktadır. Size bu noktada makalenin ilk öncelikle okunması gereken bölümlerin vermek istediği kaynak bilgileri sunmayı öğreteceğiz. Sonrasın da ise genel konu bilgisi ve önemli bulgular ışığında nasıl ilerlemeniz gerektiğini kavrayacaksınız. İlk adım sonrası bir makalenin neden yazıldığını, bilginin nasıl depolandığını ve verilerin toplanış yöntemini değerlendirebileceksiniz.

Bir makale, yazarın belirli bir konudaki düşüncelerini ve okuyucularına aktardığı bilgi veya bir tezi savunmak için kullandığı yazı türüdür. Makalelerde temel odaklanma noktası genellikle bir fikirdir ve bu fikir çeşitli seçeneklerle desteklenir. Makale yazarları, okuyucuları hem bilgilendirmeyi hem de inandırmayı amaçlamaktadırlar. Bu da belirli bir görüşün veya tezin ne kadar mantıklı ve ikna edici olduğunun ortaya çıktığını gösterir. Makaleler, bilimsel araştırmalar, güncel olaylar, düşünsel tartışmaları veya birçok farklı konuyu ele alabilirler. Amacı, bilgi sunmak, bir fikri savunmak veya eleştiri yapmak, yazarın hedef kitlesine bağlı olarak değişebilir. Bu tür yazılar, bilgi verimliliğini artırmak, yeni perspektifler sunmak ve tartışmaları derinleştirmek için önemlidir. Yazarlar, kendi analizlerini ve analizlerini sunarken, dürüstlük, inandırıcılık ve güçlü polenlerin sunulmasında titiz olmalıdırlar. Bu şekilde makaleler, güncel çalışmalar, haberler, akademik yazılar, bloglar ve daha birçok farklı platformda yayınlanabilir ve bilgi paylaşımına katkıda bulunabilirler.

 

Siz değerli danışanımız bu eğitimde bilimsel makale yazımında dikkat edilmesi gereken hususları kavrayıp, bu süreci planlı ve etik değerlere uygun yürütebilme becerisine sahip olabileceksiniz.

Benzer Eğitimlerimiz:

HEMEN TASARIM E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.